Apllikacje w nauce języków – dla jednych świetne narzędzie dla drugich niekoniecznie.
Moim zdaniem, warto je poznać, bo to może zupełnie odmienić Wasze podejście do nauki języków obcych. Jeśli polubicie się z aplikacjami, nauka może stać się prawdziwą przyjemnością!
A w czym aplikacje są lepsze od innych metod?
Telefon mamy zawsze przy sobie! Do aplikacji możemy zajrzeć w drodze do pracy, na przystanku czy nawet w kolejce w sklepie. Wiele osób ma odruch wyciągania telefonu i przeglądania portali społecznościowych w momencie kiedy nie wiedzą co zrobić z rękoma. To zupełnie normalne, ale możemy sprawić, żeby było to pozytywnym nawykiem, a nie stratą czasu! Nudzi Ci się w kolejce do lekarza? Wyjmij telefon i poćwicz słówka! To trochę bardziej produktywne niż przeglądanie Facebooka czy Instagrama, prawda?
Busuu
Największą zaletą tej aplikacji jest nacisk na naukę języka codziennego i praktycznych zwrotów, dzięki którym szybko nauczymy się pytać o drogę, zamawiać posiłek albo robić zakupy. Pomogą nam w tym fiszki, nagrania i ćwiczenia gramatyczne. Na dodatek Busuu pozwala na kontakt z native speakerami, którzy sprawdzą nasze wypracowania, a przy okazji podzielą się językowymi niuansami i kontekstem kulturowym. Każdy użytkownik Busuu może pełnić taką funkcję i pomagać innym w nauce. W opcji bezpłatnej otrzymujemy dostęp do słówek i zwrotów w jednym, wybranym języku. Odpłatnie Busuu pozwala układać indywidualny plan nauki, korzystać z gotowych kursów oraz uzyskać oficjalny certyfikat językowy.
Duolingo
Znana chyba wszystkim, szczególnie dobra dla osób, które są na niższych poziomach, bo zaczyna od podstaw. Można tutaj pouczyć się gramatyki, jak i słówek. Jeżeli macie możliwość to polecam korzystać z wersji komputerowej, ma więcej możliwości.
Memrise
Aplikacja szybko zdobyła uznanie użytkowników dzięki połączeniu różnych mnemotechnik (technik ułatwiających szybsze zapamiętywanie) oraz specjalnego algorytmu dostosowującego ofertę apki do użytkownika. Oprócz podstawowego zestawu słówek i zwrotów, na których naukę Memrise kładzie nacisk, aplikacja posiada również bazę filmów z udziałem native speakerów, a nawet językowe memy, które mają ułatwić nam naukę. Aplikacja jest bezpłatna, jednak część funkcji (np. szczegółowe statystyki naszych postępów i treści wideo) jest dostępna jedynie w wersji premium.
Wordlink
Świetna sprawa! Cała zabawa polega na tym, że macie rozsypane litery i musicie z nich ułożyć tyle słów ile pokazuje aplikacja. Ciągle wpadają nowa słowa! Trzeba się nieźle nagimnastykować przy niektórych planszach. Czasami trudno wpaść nawet na proste wyrażenia!
Quizlet
Świetne narzędzie do doskonalenia języków obcych. W przeciwieństwie do większości, aplikacja pozwala tworzyć własne zestawy słów, zwrotów i terminów, których najbardziej potrzebujemy. Dodatkowo możemy również korzystać z materiałów udostępnianych przez innych użytkowników. Swoją wiedzę sprawdzamy z pomocą fiszek, testów i minigier, np. memory. Aplikacja pozwala uczyć się wielokanałowo – słuchowo, pisemnie i na poziomie wymowy.
Word connect – Word cookies : Word search
Wykreślenki, łączenie słów i inne zabawy, dzięki którym zapamiętacie wiele nowych słówek. Bardzo fajna aplikacja, w której możecie wybrać różne rodzaje gier, które Was akurat interesują.
Jeśli nie próbowaliście – sprawdźcie koniecznie!
